HODOWLA

MAMBA ALEXANDRIA FCI

Rok założenia 2008

O rasie piczner

PINCZER MINIATUROWY
wzorzec - FCI 185


Grupa II FCI /powstała 1895 roku
Sekcja I (pinczery i sznaucery)
Kraj pochodzenia: Niemcy
Kraj patronacki : USA


Krótki opis:
Jest to rasa miniaturowa,która powstała na bazie psów rasy pinczer krótkowłosy średni. Najmniejsze egzemplarze tej rasy poddawano ostrej selekcji, której wynikiem było powstanie nowej rasy psów o wysokości w kłębie nie przekraczającej 30cm.
Poza wzrostem pozostałe cechy /umaszczenie ,charakter,budowa,włos / były identyczne jak u rasy podstawowej.
Po raz pierwszy oficjalnie zarejestrowano ją w Niemczech w 1895r i pokazano na wystawie psów w Monachium. Rasa ta wywołała ogromne zainteresowanie hodowców z USA ,gdzie w krótkim czasie złożono klub pinczera przyczyniając się do jej rozkwitu i największej liczby na świecie . W europie największą popularnością cieszy się we Francji, Belgi,Szwajcarii i Wielkiej Brytanii pod nazwą :PINCZER MINIATURA /Zwergpinscher /.
Pinczer miniaturowy jest najmniejszym przedstawicielem pinczerów krótkowłosych. Powinien być możliwie dokładną miniaturą średniego pinczera, z jego licznymi zaletami, bez wad zwyrodnieniowych w budowie czaszki i kończyn, o zgrabnej, proporcjonalnej, kwadratowej sylwetce, dobrze umięśnionej, z dobrze związanymi stawami. Jest psem bardzo spostrzegawczym , czujnym, ma szybki refleks, jest pełen temperamentu.

Wzorzec:

Głowa
Silna i wydłużona, bez wyraźnie zaznaczonego guza potylicznego. Długość jej stanowi 50% długości grzbietu. Z profilu linia czołowa równoległa z prostą linią grzbietu nosa. Część czołowo-ciemieniowa płaska.
Uzębienie pełne, silne, zwarte, zgryz nożycowy, wargi ciemne, przylegające.
Kufa kończy się tępym klinem
Uszy stojące lub załamane do przodu z końcami w kształcie litery V
Oczy ciemne, średniej wielkości, owalne (niepożądane małe i skośne), dolne powieki całkowicie kryją spojówki.


Tułów
Długość tułowia = wysokość w kłębie.
Klatka piersiowa głęboka ( do łokci) i umiarkowanie szeroka, o płaskich żebrach, przedpiersie wyraźnie ukształtowane, brzuch umiarkowanie podcięty, grzbiet krótki i lekko spadzisty.

Kończyny przednie
Łopatka ukośna, przedramię i śródręcze w jednym pionie. Stroma łopatka i wąska postawa przednich łap są dużymi wadami.

Kończyny tylne
Ostre kątowanie tyłu, zapewniające posuwisty chód, uda i podudzia silnie umięśnione.

Łapy
Wymagane krótkie, tzw. kocie, o wysklepionych palcach, ciemnych i silnych pazurach.

Szata
Pokrywa krótka, gęsta, gładka, przylegająca i lśniąca, bez łysin.

Umaszczenie
Jednolicie brązowe we wszystkich odcieniach (od płowego do sarniej czerwieni) lub czarne z rdzawym, możliwie jak najbardziej nasyconym i wyraźnie odgraniczonym podpalaniem (nad oczyma, podgardle, dwa trójkąty na piersiach, śródręcze, łapy, wewnętrzna strona kończyn tylnych i pod ogonem).

Wysokość
Mierzona w kłębie - pies /28-30cm/
-suka/ 25-28cm/ ,
3-6kg

- zachowanie i charakter : pies odważny,bardzo czujny,żywiołowy,bystry,przyjacielski, nieufny do obcych,doskonały stróż, śmiały,pełen temperamentu, posłuszny,o eleganckiej sylwetce w ruchu i postawie, dobrze umięśniony,niekłopotliwy w utrzymaniu nawet w najmniejszym mieszkaniu.To miniaturowa kopia dobermana z jego charakterem.

- popularność: bardzo popularny w Polsce,chociaż jego pozycje osłabiają pseudo-pinczery zwane popularnie ratlerkami /na cienkich nóżkach,trzęsące,chuderlawe i z wyłupiastymi oczami, jabłkowatą głową, często z poważnymi wadami budowy i dużą skłonnością do chorób/.W tym miejscu apeluję do przyszłych właścicieli ,że kundelki nabywane na bazarach nie mają nic wspólnego z pinczerami miniaturowymi / ratlerkami/ zarówno w charakterze jak i budowie.Nazwa ratlerek/szczurołap/ powstała z angielskiego słowa "rat- czyli szczur",bo skutecznie tępią w domu szczury i myszy.

- użytkowość: pies do towarzystwa, bardzo czujny i dobry stróż/to doskonały domowy alarm/,wierny przyjaciel,łapie szczury i myszy, zabawowym zachowaniem tworzy wokół siebie miły i wesoły klimat.

Od 1900 roku rasa pinczer miniaturowy zarejestrowana została w niemieckich księgach rodowodowych.Ostateczny wzorzec rasy Pinczer miniaturowy / II Grupa FCI / został zatwierdzony 11.08.2000r i zaliczony do grupy pinczery ,sznaucery,psy molosowate i szwajcarskie psy pasterskie.

Pinczer Miniaturowy- to małych rozmiarów piesek idealny do domu o cechach obrońcy i stróża.Doskonale nadaje się do bloku i jest nadzwyczaj wygodny do trzymania w mieszkaniu, jako pies do towarzystwa.Bardzo czysty i dbający o własną higienę,nie wymaga nadmiernej pielęgnacji /szczotkowanie 1-2 razy w miesiącu i przycięcie pazurów/, a jego żywa inteligencja dorównuje ognistemu temperamentowi.Bywa zazdrosny i chce być faworyzowany.Lubi wszystkich domowników,ale wybiera jedną osobę,którą darzy wielkim uczuciem.Jest bardzo ciekawski, towarzyski,wierny i bezgranicznie oddany opiekunowi.Jego silne, zwarte i dobrze umięśnione ciało idzie w parze z odważnym charakterem.

Jest bardzo wrażliwy emocjonalnie,a szczególnie mocno reaguje na krzywdę i niesprawiedliwe otrzymaną karę oraz gwałtowne zmiany otoczenia. Dobrze znosi kaprysy pogody.Jest nieufny, zawsze czujny,reaguje na każdy podejrzany odgłos i wbrew potocznej opinii nie zamęcza domowników ciągłym szczekaniem. W całości to pies zwrotny,ruchliwy, mądry i pełen temperamentu.

Aktualności

2014.05.10 sobota 18:40 National Dobermann Pinscher Show 10.05.2014 "DOBERMANN STAR"
Krajowa Wystawa Dobermanów i Pinczerów / National Dobermann Pinscher Show 10.05.2014 LIUBAVO DAYLIGHT (Denisek) po raz kolejny brał udział w prestiżowej wystawie "Dobermann Star", dostał kolejny puchar i zdobył 1 miejsce ,ocene doskonałą, oraz następny wniosek CWC Emotikon smile Emotikon smile Emotikon smile (1ex,cac) ...
2014.05.07 środa 18:52 LIUBAVO Daylight w telewizji TV ŁÓDŹ
Denisek znowu reklamował w Łódzkiej Telewizji wystawę , tym razem celem było zaproszenie na nowe miejsce wystawy jak największą ilość mieszkańców z Łodzi. ...

Copyright © 2010 Mamba Alexandria FCI - Hodowla pinczerów     Design tworzenie stron www     FCI ZwK w P

Odwiedziło nas: 313924 gości